تبلیغات
زندگی سوی کمال - مطالب تیر 1398
 
بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

بسم الله الرحمن الرحیم عرض تبریک میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)

نوشته شده توسط :آ گلستانه
یکشنبه 23 تیر 1398-09:13 ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى


الْإِمَامِ التَّقِیِّ النَّقِیِ‏ وَ حُجَّتِکَ عَلَى مَنْ فَوْقَ الْأَرْضِ وَ مَنْ تَحْتَ الثَّرَى


الصِّدِّیقِ الشَّهِیدِ صَلاَةً کَثِیرَةً تَامَّةً زَاکِیَةً مُتَوَاصِلَةً


مُتَوَاتِرَةً مُتَرَادِفَةً کَأَفْضَلِ مَا صَلَّیْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَوْلِیَائِکَ‏. 


عرض تبریک میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)





نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم مراسم چله گرفتن

نوشته شده توسط :آ گلستانه
سه شنبه 18 تیر 1398-09:44 ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

سحـــــــــــــرگه رهروی در سرزمینی

همــــــــی گفت این معمّا با قرینی

که ای ‌صوفی شراب آنگه شود صاف

که در شیشه بمــــــاند اربعیــــــنی

(( ازاول ذیقعده تا دهم ذی حجّه که اربعین موسای کلیم است، این یک فصل مناسبی است؛ بهار این کار است. این اربعین گیری،این چله نشینی همین است))

زمین در گردش به گرد خورشید چهار فصل دارد و دوازده ماه، هر فصل و هر ماهی دارای آب و هوای ویژه ایست که برای عملی یا کاری مناسب است. آغاز زراعت روزهای خاص خود دارد و موعد برداشت محصول فصلی دیگر است. روزهایی سرد و روزهایی معتدل و بهاری و روزهایی گرم و سوزان است. آب و هوای معنوی نیز ایامی ویژه دارد. روزهایی که برکات الهی بیشتر از ایام دیگر نازل می شود و بر قلب مومنین فرود می آید. رمضان اوج این آب و هوای بهاری است و البته روزهای دیگری نیز هست که برای زراعتی پر محصول و استفاده از برکاتی که بیش از پیش بر اهالی زمین هدیه می شود مناسب و مهیاست.

اهل معرفت و سالکان طریق الی الله سنتی دارند به نام اربعین یا همان  چله گیری. یعنی خود را چهل روز با اعمال خاصی برای خدا خالص می کنند و زنگار گناه از قلب می شویند تا به درگاه او یگانه شوند. بهترین آب و هوای معنوی برای این چله¬گیری را از ابتدای ذیقعده تا دهم ذیحجه دانسته اند.بهترین زمانی که برای چله‌گیری در روایات سفارش شده است و اهل سیر و سلوک این زمان را برای آغاز چهل شب عبادت خداوند انتخاب می‌کنند، از دهه اول ماه ذی‌القعده است

وَ واعَدْنا مُوسى‏ ثَلاثِینَ لَیْلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَ قالَ مُوسى‏ لِأَخِیهِ هارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ (اعراف 142)

 این (اول ماه ذیقعده تا دهم ذیحجه)همان ایامی است که حضرت موسی کلیم الله به کوه طور رفت و چهل شب در آنجا به مناجات پرداخت و تورات بر او نازل شد.  این ایام به اربعین کلیمی مشهور است و بسیاری از اساتید اخلاق به شاگردان خود دستورات ویژه ای را برای استفاده کامل از این اربعین می دهند.

خداوند در آیه مذکور فرمود : حضرت موسی 40 شب مهمان ما بود. چون برکاتی که در شب نصیب انسان می شود، در روز نمی شود. روز مشغول کار و گفتن و خریدن و فروختن است؛ در قرآن کریم فرمود: شب را در یابید. انّ لک فی النّهار سبحاً طویلاً. درس است، بحث است، گفتن است، شنیدن است، دیدار است، مصاحبه است، مناظره است؛ با یک کثرت همراهید. امّا انّ ناشئه اللّیل هی اشدّ وطئاً و اقوم قیلاً. شب یک نشئه ای دارد، شب یک حسابی دارد، یک کتابی دارد ؛ شب کجا، روز کجا ! فرمود : روز، کار فراوانی دارید؛ می گوئید، می شنوید، می خوانید، می خورید؛ این کارهای روزتان است. به وجود مبارک پیامبر (ص) فرمود : روز، کارهای فراوانی داری، شب را دریاب ! هر کس به جائی رسید، از شب زنده داری به جائی رسید.

گرچه ممکن است  چند روزی از آغازماه  ذیقعده گذشته باشد وافرادی متوجه اهمیت این کار شوند وبخواهند برای خودشان اربعینی داشته باشندهیچ مشکلی نیست مهم این است که شروع چله گرفتن از ماه ذیقعده باشد  چونکه بهار این کار است هنوز هم برای شروع دیر نشده است. شاید ساده ترین بهرمندی از این فرصت بی نظیر، چهل روز عهد بستن با خدا برای ترک یکی دو عیب بزرگمان باشد. هر کس با اندک رجوعی به خود، بزگترین ضعف ها و عیب های خود را خواهد شناخت 

  در طول سال آدم می تواند چله بگیرد، ولی بهارش این 40 شب است؛ یعنی از اوّل ذی قعده تا دهم ذیحجّه،آدم مواظب دهانش باشد که غذای بد وارد نشود؛ مواظب زبانش باشد که حرف بد نزند؛ مواظب گوشش باشد که حرف بد نشنود؛ مواظب چشمش باشد که نگاه بد نکند؛ آنوقت سائر کارها خوب است. اینقدر کارهای حلال هست که آدم فرصت نمی کند به سراغ کار حرام برود ! فرمود : لزومی ندارد که آدم کار خلافی رامرتکب شود، مثل اینکه اینقدر غذای حلال هست که دیگر آدم فرصت نمی کند به سراغ غذای حرام برود!(برگرفته از سخنرانی آیت الله جوادی آملی)





نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم تبریك دهه كرامت

نوشته شده توسط :آ گلستانه
شنبه 15 تیر 1398-10:33 ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَّةِ

دهه کرامت مصادف است با میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)ومیلاد باسعادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)  وگرامیداشت مقام حضرت احمد بن موسی(شاهچراغ)،این ایام خجسته را خدمت شما همکاران گرامی تبریک وتهنیت عرض مینمائیم.





نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم امام صادق(علیه السلام) فرمودند: شیعیان و دوستان ما را در سه مورد آزمایش نمائید:

نوشته شده توسط :آ گلستانه
یکشنبه 9 تیر 1398-11:13 ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم
امام صادق(علیه السلام) فرمودند: شیعیان و دوستان ما را در سه مورد آزمایش نمائید:
ـ مواقع نماز، چگونه از آن مراقبت ورعایت آن را مى نمایند.
ـ اسرار یکدیگر را چگونه فاش و یا نگهدارى مى کنند.
ـ نسبت به اموال و ثروتشان چگونه به دیگران رسیدگى مى کنند و حقوق خود را مى پردازند.




نظرات() 




درباره وبلاگ:



آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ





The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox