بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

بسم الله الرحمن الرحیم (جرم و مجرم ) وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ ذُکِّرَ بِآیَاتِ رَبِّهِ ثُمَّ أَعْرَضَ عَنْهَا إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِینَ مُنْتَقِمُونَ و کیست ستمکار تر از آن کس که به آیات پروردگارش پند داده شود و آنگاه از آن روى بگرداند قطعا ما از مجرمان انتقام‏ می کشیم.(سوره سجده آیه 22)

نوشته شده توسط :آ نوری
1398/03/27-13:51

بسم الله الرحمن الرحیم

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ ذُکِّرَ بِآیَاتِ رَبِّهِ ثُمَّ أَعْرَضَ عَنْهَا إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِینَ مُنْتَقِمُونَ

و کیست ستمکار تر از آن کس که به آیات پروردگارش پند داده شود و آنگاه از آن روى بگرداند قطعا ما از مجرمان انتقام‏ می کشیم.(سوره سجده آیه 22)

جرم چیست و مجرم کیست

مجرم کسی است که مرتکب جرم می شود اما تعریف جرم آسان نیست جرم به عملی گویند که وجدان جمعی را جریحه دار کند به بیان دیگر هر فعل یا ترک فعلی که نظم ، صلح و آرامش اجتماعی را مختل سازد و قانون برای آن مجازاتی تعیین کرده باشد جرم محسوب میشود و بالاخره تعریف عملی و حقوقی جرم چنین است: جرم عملی است که بر خلاف یکی از موارد قانون مجازات عمومی هر کشور است و مجرم کسی است که در زمان معین عمل او خلاف مقررات قانونی رسمی کشور باشد.

شاید بخاطر همین تعریف از جرم ومجرم باشد که خیلی از کارهای که در طول روز انجام میدهیم به دیده جرم به آن نگاه نمیکنیم چونکه بخاطر انجام دادن آن دستگیر نمیشویم وکسی هم ما را سرزنش نمیکند ولی میبینیم خداوند برای آن چه عقوبت سنگینی در نظر گرفته به عنوان نمونه آیا نماز نخواندن جرم نیست، آیا نداشتن حجاب اسلامی (نه حجاب عرفی)جرم نیست،آیا غیبت کردن جرم نیست، آیا دروغ گفتن جرم نیست، ولی میبینم که این امورات وامثال آن به راحتی انجام میشود در صورتی که جرم میباشد وعلت دیگری که به این امورات مذکور وامثال آن به دیده جرم نگاه نمیکنیم چونکه هنوز دستگیر نشده ایم زیرا زمان دستگیر شدمان هنوز فرا نرسیده.

به هر حال عده ای در این دنیا به خاطر جرمشان دستگیر میشوند حالا یا پاک میشوند از این دنیا میروند یا اینکه به خاطر ان جرمی که در دنیا انجام داده اند دوباره در آخرت هم توسط ماموران عذاب دستگیر ومجازات میشوند و عده ای هم در این دنیا به خاطر جرم وگناهشان نه دستگیر میشوند ونه خداوند عذابشان میکند بلکه این در عالم برزخ وقیامت دستگیر میشوند وبه حساب اعمال خود میرسد!

خلاصه به قول حاجی فیلم رسوایی باید بگویم که !

همه ما مجرمیم فقط دستگیر نشده ایم!

نظرات() 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ فطریه سال 1398

نوشته شده توسط :آ نوری
1398/03/18-10:06

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ.

بیا که ترک فلک خوان روزه غارت کرد

هلال عید به دور قدح اشارت کرد

ثواب روزه و حج قبول آن کس برد

که خاک میکده عشق را زیارت کرد

ای خدایی که در برابر احسان به بندگان پاداش نخواهی، و از عطا و بخشش پشیمان نمی‏شوی، ای کسی که مزد بنده خود را بیش از عمل او می‏دهی.خداوندا هر گناه کوچک یا بزرگی که در این ماه به آن دست زدیم، یا معصیتی که به آن آلوده گشتیم یا خطایی که مرتکب شدیم، از روی عمد یا فراموشی، که در آن به خود ظلم کرده یا حرمت دیگری را بدان دریده باشیم، پس بر محمد و آلش درود فرست، و ما را از همه آن ها در پرده ستاری حضرتت بپوشان و به عفوت از ما بگذر بار الها! هر کس که این ماه را آن طور که بایسته است، رعایت کرده و احترامش را آن چنان که باید حفظ کرده و حدودش را به بهترین صورت بپاداشته و از گناهانش به نحو صحیح پرهیز کرده یا به وسیله کار خیر به تو تقرب جسته که موجب خشنودیت از وی گشته و رحمتت را متوجه او کرده، پس مانند آن چه به او بخشیدی از توان گری خود به ما ببخش و چندین برابر آن را از فضل خود به ما عطا فرما؛

(بخشی ازمناجات امام سجاد علیه السلام)

امام صادق علیه السلام  می فرمایند:

 

تمامیت روزه ، به دادن زکات (فطریه) است ، همچنان که تمامیت نماز به صلوات بر پیامبر صلى الله علیه و آله مى باشد ؛ زیرا اگر کسى روزه بگیرد و زکات فطره را عمدا ندهد از روزه بى بهره است .

در روایات وارده پرداخت زکات فطره سبب مهر قبولی اعمال، بیمه شدن خود وخانواده تا سال آینده از خطرات وحوادث ،تأمین نیازهای نیازمندان ، وتکمیل روزه ماه مبارک رمضان است.

وعدم پرداخت آن در صورت توانایی  سبب محروم شدن از فضایل ماه رمضان واز گناهان کبیره می باشد.

نکات مهم............

1-زکات فطره تنها مخصوص کسانی که روزه گرفته اند نیست لذا بر همه مسلمانانی  که فقیر نبوده و از عهده هزینه مخارج خود و افراد تحت تکفلشان برمی‌آیند، واجب است اگر چه روزه هم نگرفته باشند.

(فقیر به کسی میگویند  که نمى ‏تواند وکسبی هم ندارد تا بتواندمخارج سال خود و خانواده را در حد متعارف تأمین کند، )

2- به محض  اعلام عید فطر لازم است زکات فطریه را از اموالمان جدا کنیم  وکنار بگذاریم.

3- زکات فطره برای کسانی که در نماز عید شرکت می‌کنند حتی‌الامکان پیش از نماز است و اگر زکات فطره تا ظهر به تأخیر افتاد، دیگر فوریت ندارد، اما نباید در پرداخت آن سستی شود، زکات فطره دِینی بر گردن انسان است و هرچه زودتر باید پرداخت شود و در آن تسامح و سهل‌انگاری نشود.

4- مبلغ زکات فطریه سال 98 بر اساس اعلام نظر مراجع به شرح ذیل میباشد:

مقام معظم رهبری:

فطریه برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم ۸ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج هم قیمت سه کیلو برنج بر حسب نوع مصرف است.

همچنین کفاره غیر عمد(مثلا بخاطر مریضی نتوانسته روزه بگیرد) روزی ۲۵۰۰ تومان و مبلغ کفاره عمد(کسی که عمدا روزه نگرفته) روزی ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده است.

وبر اساس نظر آیت‌الله مکارم شیرازی

 زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ نه هزار تومان (۹۰۰۰ تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج خارجی، مبلغ بیست و چهار هزار تومان (۲۴۰۰۰ تومان) و برنج داخلی، مبلغ شصت هزار تومان (۶۰۰۰۰ تومان) اعلام شده است. مردم در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند.

 

همچنین کفاره غیر عمد(مثلا بخاطر مریضی نتوانسته روزه بگیرد) روزی 3000 تومان و مبلغ کفاره عمد(کسی که عمدا روزه نگرفته) روزی ۱8۰ هزار تومان تعیین شده است

آیت الله سیستانی:

فطریه  برای هر نفر نه هزار تومان (۹۰۰۰ تومان) 

 

همچنین کفاره غیر عمد(مثلا بخاطر مریضی نتوانسته روزه بگیرد) روزی 3000 تومان و مبلغ کفاره عمد(کسی که عمدا روزه نگرفته) روزی ۱8۰ هزار تومان تعیین شده است.

نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم مثل میوه باشیم.

نوشته شده توسط :آ نوری
1398/03/1-13:53

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر به اکثر میوه های درختی نگاه کنید آن میوه ها با یک بند نازک وباریک به درخت متصل هستند وتا زمانی که آن میوه به درخت متصل است  هیچ ترسی از باد و باران و عوامل خطرناک پیرامونی اش ندارد حتی بر این باور است که همه عوامل بیرونی در جهت خدمت به او در تلاش هستند . باد باعث طراوت اش می شود، آب باعث رشدش می شود و آفتاب به او پختگی و کمال می بخشد وآن میوه میداند تا زمانی که بواسطه آن بند به درخت متصل هست در تحت قدرت وعنایت پروردگار عالم هست اما وقتی آن بند باریک بواسطه انسانها یا عوامل دیگرگسسته شد نه تنها شرایط محیطی هیچ کمکی به او نمی کنند بلکه  هر روز با یک چالش جدید مواجه می شود تا در نهایت پلاسیده و خراب می شود. در واقع، آب باعث گندیدگی اش می شود، باد باعث پلاسیدگی اش می شود، آفتاب باعث پوسیدگی و از بین رفتنش می گردد. حکایت ما انسان ها نیز چنین است تا زمانی که بند بندگی و توکل به خداوند مهربان گسسته نشده باشد در کمال آرامش وزندگی پاک هستم ودر زمره اولیاء الهی وخداوند در قران میفرماید اولیاء خداوند هیچ ترس ندارند.

أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ (یونس/62)

اما اگراین بند وارتباط با حق پاره وگسسته شد وانسان از یاد ونام خداوند اعراض ورویگردان شود زندگی او سخت وآرامش از بین میرود و عواملی همچون  فرزند، پول، قدرت، شهرت و زیبایی تبدیل به عوامل قدرتمندی می شوند که در جهت تباهی انسان تلاش خواهند کرد. 

وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنْکًا (طه/124)

((بعضی وقتها فکر میکنیم آن قدر گرفتاریم که به خدا وعبادتمان نمی رسیم ولی حقیقت این است که چون از خدا وعبادت غافل شدیم گرفتاریم))

در مدرسه خوشبختی عالم  از خودمان یک میوه مفید و ارزشمند بسازیم  تا همه عوامل بیرونی برای ما و به نفع ما سرگرم کار شوند و همواره حس کنیم در منشوری از نور حمایت خداوند مهربان هستیم . 

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic