بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

بسم الله الرحمن الرحیم امام محمد باقر - علیه السلام - فرمود: اگر خواستی بدانی که در وجودت خیر و خوشبختی هست یا نه ...

نوشته شده توسط :آ نوری
1397/05/28-14:44


بسم الله الرحمن الرحیم

امام محمد باقر - علیه السلام - فرمود: اگر خواستی بدانی که در وجودت خیر و خوشبختی هست یا نه، به درون خود دقّت کن اگر اهل عبادت و طاعت را دوست داری و از اهل معصیت و گناه ناخوشایندی، پس در وجودت خیر و سعادت وجود دارد; و خداوند تو را دوست می دارد. ولی چنانچه از اهل طاعت و عبادت ناخوشایند باشی و به اهل معصیت عشق و علاقه ورزیدی، پس خیر و خوبی در تو نباشد; و خداوند تو را دشمن دارد. و هر انسانی با هر کسی که به او عشق و علاقه دارد، با همان محشور می گردد.

فرا رسیدن سالروز شهادت امام محمد باقر علیه السلام (علیه السلام) را تسلیت عرض مینمائیم

نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم «یَا اَیُهاالَّذین َآمَنوااتَقوااللَه وَ قُولُوا قُولاً سَدیداً یَصلحُ اعمالَکُم و یَغفِرُلکُم ُذنوبَکم» (احزاب/70) معنی: ای اهل ایمان از خدا بترسید و سخنانی که میگوئید وخبرهایی که گسترش می دهید درست ومطابق با حق باشد

نوشته شده توسط :آ نوری
1397/05/27-15:11

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از موضوعاتی که نقش بسیار مهمی در نشان دادن شخصیت انسان ها  دارد گفتار انسان وبه قول ساده تر طریقه سخن اوست.

به قول سعدی:

تا مرد سخن نگفته باشد

عیب و هنرش نهفته باشد

لذا خداوند کریم در قرآن برای سخن گفت آدابی مشخص نموده که اهل ایمان باید این اصول را رعایت کنند در غیر این صورت سخن وکلام او میتواند آسیب های زیادی به اشخاص وجامعه برساند بعنوان مثال : ببینید هر روز ما چقدر در فضاهای مجازی با اینگونه سخنان برخورد میکنیم که خیلی از آنها خبرهای کاملا دروغ وبی اساس میباشد که اهداف منتشر کننده آن چیزی جز تضعیف دین واسلام وبازی با آبروی دیگران نیست قطعاً وحتماً اینگونه افراد مستحق عذاب خداوند هستند.

اما قول خداوند در باب سخن گفتن:

«یَا اَیُهاالَّذین َآمَنوااتَقوااللَه وَ قُولُوا قُولاً سَدیداً یَصلحُ اعمالَکُم و یَغفِرُلکُم ُذنوبَکم» (احزاب/70)

معنی: ای اهل ایمان  از خدا بترسید و سخنانی که میگوئید وخبرهایی که گسترش می دهید درست ومطابق با حق باشد

اما نکاتی درباره قول سدید:

«قول سدید» عبارت است از سخنى که همچون یک سد محکم جلوى امواج فساد و باطل را می ‏گیرد و  آثار ارزشمندى را به دنبال خود داردوسخنى که هم مطابق با واقع وحق باشد و هم لغو وهم مایه فساد نباشد  سخن لغو ومایه فساد مثل غیبت که سخن راستی هست ولی غیر مشروع ومایه فساد  وسخن چینی که خداوند هر دو مورد را در قران کریم نهی فرموده .

«قول سدید» یعنى:  سخنی درست  و سالم و در وقت مناسبش باشد و چنین نخواهد بود جز آنکه از روى اندیشه و نظر به حال و آینده بیان شود. آنچه مؤمن را از منافق تمیز می ‏دهد این است که مؤمن وقتى حرف میزند احساس مسئولیت می ‏کند؛ از این‏رو، پیش از سخن گفتن بسیار مى ‏اندیشد، در حالى که منافق بدون فکر و اندیشه کلامى بر زبان می ‏آورد و خود را گرفتار می ‏سازد و در حدیث آمده: زبان مؤمن آن سوى قلب اوست و قلب‏ منافق‏ پشت‏ زبان او.

ونکته دیگرآیه اینکه با قول سدید خداوند هم اعمال انسان را اصلاح میکند وهم گناهان انسان را می بخشد

نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم امام جواد - علیه السلام - فرمود: بنده ای حقیقت ایمان را نمی یابد مگر آن که دین و احکام الهی را در همه جهات بر تمایلات و هواهای نفسانی خود مقدّم دارد...

نوشته شده توسط :آ نوری
1397/05/21-11:44

بسم الله الرحمن الرحیم

قالَ الإمام الجواد - علیه السلام - : لَنْ یَسْتَکْمِلَ الْعَبْدُ حَقیقَةَ الاْیمانِ حَتّی یُؤْثِرَ دینَهُ عَلی شَهْوَتِهِ، وَ لَنْ یُهْلِکَ حَتّی یُؤْثِرَ شَهْوَتَهُ عَلی دینِهِ.

امام جواد - علیه السلام - فرمود: بنده ای حقیقت ایمان را نمی یابد مگر آن که دین و احکام الهی را در همه جهات بر تمایلات و هواهای نفسانی خود مقدّم دارد. و کسی هلاک و بدبخت نمی گردد مگر آن که هواها و خواسته های نفسانی خود را بر احکام إلهی مقدّم نماید.

فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امام محمد تقی(علیه السلام) را خدمت شما تسلیت وتعزیت عرض می نمائیم

نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم بزرگترین ومهمترین اتفاق زندگی تاریخ تحول انسان است به سوی حق...

نوشته شده توسط :آ نوری
1397/05/10-14:12

بسم الله الرحمن الرحیم

خیلی اتفاق افتاده  روزی كه دارند سنگ قبر میت را میگذارند  بعضی از كسانی كه در آن مراسم حضور دارند با دقت تمام همه نوشته های سنگ قبر را میخوانند حالا از این مقوله بگذریم كه خود سنگ قبر وكیفیت آن ،مكان قبر ونوشته های آن در این زمانه شده مایه فخر ومباهات وقتی  شخصی سنگ قبر سفارش میده از خارج بیارن مگه غیر از فخر ومباهات به دیگران نام دیگری هم دارد  حتی بعضی از افراد میگردند وگرانترین قبر را پیدا میكنند ومیخرند جهت مباهات بر دیگران و........ به هرحال وقتی سنگ قبر را میگذارند افرادی با دقت نوشته های سنگ قبر را از بالا به پایین میخوانند تا میرسند به تاریخ ولادت وتاریخ وفات حالا به حسب عمر متوفی یكی میگه خوب عمر كرد ،یكی میگه زیادی هم تو دنیا مونده، یكی میگه 20سالش اضافی مونده یكی میگه آخی جوان هم بوده و از این حرف ها كه زیاد شنیدید.ولی ای كاش انسان ها متوجه میشدند كه در نزد خدا نه تاریخ ولادت مهم است ونه تاریخ وفات بلكه انچه مهم است تاریخ تحوّل است كه در چه زمانی این انسان متحوّل شده ودر مسیر حق قرار گرفته چه بسیار انسان هایی با عمر زیاد مردند ولی بدون تاریخ تحوّل وچه بسیار جوان هایی رفتند با تحوّل بسیاروای كاش انسان میفهمید بزرگترین ومهمترین اتفاق زندگی تاریخ تحول انسان است به سوی حق.........

رَبَّنَاحَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم عرض تبریك فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)

نوشته شده توسط :آ نوری
1397/05/3-14:05

بسم الله الرحمن الرحیم

من ندیدم که کریمی به کرم فکر کند

به چه مقدار به زائر بدهم فکر کند

از شما خواستن عشق است، ضرر خواهد کرد

هر که در وقت گدایی به رقم فکر کند

 بهتر این است که زائر اگر آمد به حرم

دو قدم عشق بورزد سه قدم فکر کند

اللهّمَ صَلّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی الامامِ التّقی النّقی  و حُجَّتكَ عَلی مَنْ فَوقَ الارْضَ و مَن تَحتَ الثری

 الصّدّیق الشَّهید صَلَوةَ كثیرَةً تامَةً زاكیَةً مُتَواصِلةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَه كافْضَلِ ما صَلّیَتَ عَلی اَحَدٍ مِنْ اوْلیائِكَ.

 

عرض تبریك فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)

نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم ر دفعه كه میشنویم یكی كه میشناختیمش فوت كرده یكی از جملاتی كه زیاد میشنویم از زمان تشییع تا پایان چهلم این جمله هست(

نوشته شده توسط :آ نوری
1397/05/2-14:53

بسم الله الرحمن الرحیم

هر دفعه كه میشنویم یكی كه میشناختیمش فوت كرده  یكی از جملاتی كه زیاد میشنویم از زمان تشییع تا پایان چهلم این جمله هست((اینم فرجام كار انسان)) مثل اینكه باورمان شده كه انسان با مردن تمام میشود  ودیگر هیچ برنامه ای در كار نیست  .یا میگویند ((راحت شد))

خدا وكیلی وقتی در مراسم تشییع میت، مراسمی كه حضرت علی (ع) درخطبه 221 نهج البلاغه میفرماید ببینید وعبرت بگیریدحال اگر چه آثارشان نابود، و اخبارشان فراموش شده، امّا چشم‏ هاى عبرت بین، آنها را مى ‏نگرد، و گوش جان اخبارشان را مى ‏شنود، كه با زبان دیگرى با ما حرف مى‏ زنند و مى‏ گویند: چهره‏ هاى زیبا پژمرده و بدن‏هاى ناز پرورده پوسیده شد، و بر اندام خود لباس كهنگى پوشانده‏ ایم، و تنگى قبر ما را در فشار گرفته، وحشت و ترس را از یكدیگر به ارث برده‏ ایم، خانه‏ هاى خاموش قبر بر ما فرو ریخته، و زیبایى ‏هاى اندام ما را نابود، و نشانه ‏هاى چهره ‏هاى ما را دگرگون كرده است. اقامت ما در این خانه‏ هاى وحشت‏زا طولانى است، نه از مشكلات رهایى یافته، و نه از تنگى قبر گشایشى فراهم شد. مردم اگر آنها را در اندیشه خود بیاورید، یا پرده‏ ها كنار رود، مردگان را در حالتى مى ‏نگرید كه حشرات گوش‏هایشان را خورده، چشم‏هایشان به جاى سرمه پر از خاك گردیده، و زبان‏هایى كه با سرعت و فصاحت سخن مى‏گفتند پاره پاره شده،و........ به هرحال می بینی  بعضی از افراد چه زن وچه مرد چه پیر وچه جوان برای تفاخر وخودنمایی آمدند وكمتر كسی میبینی كه از احوال رفتگان منقلب شده باشد  وحرف وكلامش  از حساب ومعاد باشد انجا متوجه میشوی كه این مردم مثل اینكه باورشان شده كه انسان با مردن تمام میشود وبر همین اساس هست كه زندگی انسانها بی خدا سپری میشود. انسان با خدا وقتی می میرد راحت میشود واقعاً راحت میشود ولی انسانی كه زندگی او بی خدا سپری شده قطعاً اول گرفتاریست.

فرجام كار انسان مردن نیست بلكه فرجام وپایان انسان بی خدا بودن وبی خدا مردن هست.

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات