بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ فطریه سال 1398

نوشته شده توسط :آ نوری
1398/03/18-10:06

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ.

بیا که ترک فلک خوان روزه غارت کرد

هلال عید به دور قدح اشارت کرد

ثواب روزه و حج قبول آن کس برد

که خاک میکده عشق را زیارت کرد

ای خدایی که در برابر احسان به بندگان پاداش نخواهی، و از عطا و بخشش پشیمان نمی‏شوی، ای کسی که مزد بنده خود را بیش از عمل او می‏دهی.خداوندا هر گناه کوچک یا بزرگی که در این ماه به آن دست زدیم، یا معصیتی که به آن آلوده گشتیم یا خطایی که مرتکب شدیم، از روی عمد یا فراموشی، که در آن به خود ظلم کرده یا حرمت دیگری را بدان دریده باشیم، پس بر محمد و آلش درود فرست، و ما را از همه آن ها در پرده ستاری حضرتت بپوشان و به عفوت از ما بگذر بار الها! هر کس که این ماه را آن طور که بایسته است، رعایت کرده و احترامش را آن چنان که باید حفظ کرده و حدودش را به بهترین صورت بپاداشته و از گناهانش به نحو صحیح پرهیز کرده یا به وسیله کار خیر به تو تقرب جسته که موجب خشنودیت از وی گشته و رحمتت را متوجه او کرده، پس مانند آن چه به او بخشیدی از توان گری خود به ما ببخش و چندین برابر آن را از فضل خود به ما عطا فرما؛

(بخشی ازمناجات امام سجاد علیه السلام)

امام صادق علیه السلام  می فرمایند:

 

تمامیت روزه ، به دادن زکات (فطریه) است ، همچنان که تمامیت نماز به صلوات بر پیامبر صلى الله علیه و آله مى باشد ؛ زیرا اگر کسى روزه بگیرد و زکات فطره را عمدا ندهد از روزه بى بهره است .

در روایات وارده پرداخت زکات فطره سبب مهر قبولی اعمال، بیمه شدن خود وخانواده تا سال آینده از خطرات وحوادث ،تأمین نیازهای نیازمندان ، وتکمیل روزه ماه مبارک رمضان است.

وعدم پرداخت آن در صورت توانایی  سبب محروم شدن از فضایل ماه رمضان واز گناهان کبیره می باشد.

نکات مهم............

1-زکات فطره تنها مخصوص کسانی که روزه گرفته اند نیست لذا بر همه مسلمانانی  که فقیر نبوده و از عهده هزینه مخارج خود و افراد تحت تکفلشان برمی‌آیند، واجب است اگر چه روزه هم نگرفته باشند.

(فقیر به کسی میگویند  که نمى ‏تواند وکسبی هم ندارد تا بتواندمخارج سال خود و خانواده را در حد متعارف تأمین کند، )

2- به محض  اعلام عید فطر لازم است زکات فطریه را از اموالمان جدا کنیم  وکنار بگذاریم.

3- زکات فطره برای کسانی که در نماز عید شرکت می‌کنند حتی‌الامکان پیش از نماز است و اگر زکات فطره تا ظهر به تأخیر افتاد، دیگر فوریت ندارد، اما نباید در پرداخت آن سستی شود، زکات فطره دِینی بر گردن انسان است و هرچه زودتر باید پرداخت شود و در آن تسامح و سهل‌انگاری نشود.

4- مبلغ زکات فطریه سال 98 بر اساس اعلام نظر مراجع به شرح ذیل میباشد:

مقام معظم رهبری:

فطریه برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم ۸ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج هم قیمت سه کیلو برنج بر حسب نوع مصرف است.

همچنین کفاره غیر عمد(مثلا بخاطر مریضی نتوانسته روزه بگیرد) روزی ۲۵۰۰ تومان و مبلغ کفاره عمد(کسی که عمدا روزه نگرفته) روزی ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده است.

وبر اساس نظر آیت‌الله مکارم شیرازی

 زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ نه هزار تومان (۹۰۰۰ تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج خارجی، مبلغ بیست و چهار هزار تومان (۲۴۰۰۰ تومان) و برنج داخلی، مبلغ شصت هزار تومان (۶۰۰۰۰ تومان) اعلام شده است. مردم در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند.

 

همچنین کفاره غیر عمد(مثلا بخاطر مریضی نتوانسته روزه بگیرد) روزی 3000 تومان و مبلغ کفاره عمد(کسی که عمدا روزه نگرفته) روزی ۱8۰ هزار تومان تعیین شده است

آیت الله سیستانی:

فطریه  برای هر نفر نه هزار تومان (۹۰۰۰ تومان) 

 

همچنین کفاره غیر عمد(مثلا بخاطر مریضی نتوانسته روزه بگیرد) روزی 3000 تومان و مبلغ کفاره عمد(کسی که عمدا روزه نگرفته) روزی ۱8۰ هزار تومان تعیین شده است.

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات