بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

کتاب چهل حدیث امام خمینی (ره) حدیث اول

نوشته شده توسط :آ نوری
1393/04/24-18:18

فصل ، در عزم است 
مـنـزل دیـگـر كـه بـعـد از تـفـكـر از بـراى انـسـان مـجـاهـد پـیـش مـى آیـد، مـنـزل عـزم اسـت . (و ایـن غـیـر از اراده است كه شیخ ‌الرئیس (48) در اشارات آن را اول درجات عارفین دانسته .)(49)
بـعـضـى از مـشـایـخ مـا، اءطـال الله عمره ، مى فرمودند كه عزم جوهره انسانیت و میزان امتیاز انسان است ، و تفاوت درجات انسان به تفاوت درجات عزم او است .
و عزمى كه مناسب با این مقام است عبارت است از بناگذارى و تصمیم بر ترك معاصى ، و فعل واجبات ، و جبران آنچه از او فوت شده در ایام حیات ، و بالاخره عزم بر اینكه ظاهر و صـورت خـود را انـسـان عـقـلى و شـرعـى نـمـایـد كـه شـرع و عـقـل بـه حـسب ظاهر حكم كنند كه این شخص ، انسان است . و انسان شرعى عبارت از آن است كـه مـوافـق مـطـلوبـات شـرع رفـتـار كـنـد، و ظـاهـرش ظـاهـر رسـول اكـرم ، صلى الله علیه و آله ، باشد، و تاءسى به آن بزرگوار بكند در جمیع حـركـات و سـكنات و در تمام افعال و تروك . و این امرى است بس ممكن ، زیرا كه ظاهر را مثل آن سرور كردن امرى است مقدور هر یك از بندگان خدا.
و بـدان كـه هـیچ راهى در معارف الهیه پیموده نمى شود مگر آنكه ابتدا كند انسان از ظاهر شـریـعت . و تا انسان متاءدب به آداب شریعت حقه نشود، هیچیك از اخلاق حسنه از براى او بـه حـقـیـقـت پیدا نشود، و ممكن نیست كه نور معرفت الهى در قلب او جلوه كند و علم باطن و اسرار شریعت از براى او منكشف شود. و پس از انكشاف حقیقت و بروز انوار معارف در قلب نـیـز مـتـاءدب بـه آداب ظـاهـره خـواهـد بـود. و از ایـن جـهـت دعـوى بـعـضـى بـاطـل اسـت كـه بـه ترك ظاهر. علم باطن پیدا شود. یا پس از پیدایش آن به آداب ظاهره احـتـیـاج نباشد. و این از جهل گوینده است به مقامات عبادت و مدارج انسانیت . و شاید موفق شدم به بیان بعضى از آن در این ورقه ها، انشاءالله تعالى .
فصل ، اهمیت عزم در ترك معاصى و انجام تكالیف 
اى عـزیـز، بـكـوش تـا صـاحب عزم و داراى اراده شوى ، كه خداى نخواسته اگر بى عزم از این دنیا هجرت كنى ، انسان صورى بیمغزى هستى كه در آن عالم به صورت انـسـان مـحـشور نشوى ، زیرا كه آن عالم محل كشف باطن و ظهور سریره است . و جرئت بر مـعـاصى كم كم انسان را بى عزم مى كند، و این جوهر شریف را از انسان مى رباید. استاد مـعـظم ما، دام ظله ، مى فرمودند بیشتر از هر چه گوش كردن به تغنیات سلب اراده و عزم از انسان مى كند.
پـس اى بـرادر، از مـعـاصـى احـتراز كن ، و عزم هجرت به سوى حق تعالى نما، و ظاهر را ظـاهـر انـسـان كـن ، و خـود را در سـلك اربـاب شـرایـع داخـل كـن ، و از خـداونـد تـبـارك و تـعـالى در خـلوات بـخـواه كـه ترا در این مقصد همراهى فـرمـایـد، و رسـول اكـرم ، صـلى الله عـلیـه و آله ، و اهـل بـیت او را شفیع قرار ده كه خداوند به توفیق عنایت فرماید و از تو دستگیرى نماید در لغـزشـهـایـى كه در پیش دارى ، زیرا كه انسان در ایام حیات لغزشگاههاى عمیقى دارد كـه مـمـكن است در آن واحد به پرتگاه هلاكت چنان افتد كه دیگر نتواند از براى خود چاره بـكـنـد، بـلكـه در صـدد چـاره جـویـى هـم بـرنـیـایـد ، بـلكـه شـایـد شـفـاعت شافعین هم شامل حال او نشود. نعوذبالله منها.
نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic