بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

شادی تصادفی نیست

نوشته شده توسط :آ نوری
1394/12/4-08:07

                        بسمه تعالی                                                             

                                        

نكاتی  درباره شادی

" شادی تصادفی نیست"


 

   شادی، در مسیر تحقق هدف !

            به نظر شما آیا ممكن است موفقیت افسردگی بیاورد؟! عوامل زیادی هست كه دست به دست هم می دهند و باعث می شوند افرادی مانند مدیران موفق دچار افسردگی شوند. دكتر استیون برگلاس می گوید: متاسفانه برای بعضی آدمها موفقیت پایان كار است. چون هنگامی كه برای رسیدن به هدفی تلاش می كنیم ، بدن پاسخ های شیمیایی تولید می كند كه شادی آور است و ما را نسبت به رنج مقاوم می سازد. اما پس از رسیدن به هدف ، دیگر از احساسی كه در طول مسیر موفقیت با خود داشتیم خبری نیست. علاوه بر این، فرد پس از موفقیت، به هرچیزی به چشم «آنچه انجام شده» نگاه می كند نه « آنچه در حال انجام است». بعضی افراد برای ضربه روانی كه در امتداد موفقیت می آید آماده نیستند آنها فقط وقتی در حال تلاشند، راضی و خوشحالند. بعلاوه آنها در خیال زندگی در جهانی هستند كه كاملا در كنترل خودشان است « اما همین كه كارتان گسترش پیدا می كند ناچارید، حسابداران ، كارمندان و مدیرانی را  استخدام كنید و اوضاع از كنترل خارج می شود».

قرار گرفتن در مرز نهایی موفقیت، وضعیت عاطفی مغز را از مثبت به منفی تغییر می دهد. ریل می گوید: « در این حالت زندگی دیگر بر اساس رسیدن به چیزی نیست بلكه حول محور از دست دادن می چرخد، مهم نیست چه چیزی باعث موفقیت شده، آنهایی كه به قله می رسند با ترس از دست دادن آنچه بدست آورده اند یعنی مقام و موقعییت، ثروت، شهرت زندگی می كنند».  در اوج بودن، فرد را محافظه كار و گریزان از ریسك می كند. خیلی آسان تر است كه از پایین به بالا صعود كنیم تا اینكه در قله باقی بمانیم. فرد وارد حالت دفاعی می شود و احساس یاس می كند.

 

كمبود هیجان، دشمن شادی

        مسئله دیگر این است كه وقتی عزت نفس فرد بر اساس رسیدن به موفقیت پایه گذاری شده باشد پس از پایان همه تلاش ها فرد احساس بی ارزش بودن می كند. برای نمونه، بنیانگذار شركت كداك، جرج ایستمن موفقیتی شگفت انگیز پیدا كرده بود اما با این وجود دست به خود كشی زد. او در یادداشت خودكشی اش نوشته بود « كار من انجام شده پس دیگر منتظر چه هستم»؟.

احساس افسردگی اخطاری است كه نشان می دهد فرد از لحاظ عزت نفس احساس رضایت نمی كند و لازم است راه بهتری برای تامین و افزایش عزت نفس پیدا كند. اما بعضی افراد نسبت به علائم درد به موقع عكس العمل نشان نمی دهند آنها تا جایی ادامه می دهند كه دیگر از پا می افتند و وقتی به فكر چاره می افتند كه اوضاع خیلی وخیم شده است. انسان هایی كه به اوج می رسند تصور می كنند احساس افسردگی شان به خاطر كمی هیجان در زندگی است و چون قدرت و منابع زیادی در دست دارند برای رفع مشكل به كارهایی روی می آورند كه آنها را برانگیخته كند. البته مناسب ترین راه، ساختن دوباره عزت نفس بر پایه هایی ارزشمندتر است . درك معنای واقعی زنده بودن و تلاش، می تواند راهی برای جلوگیری از سقوط در افسردگی و به دست آوردن شادی بیشتر باشد.

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic