بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

آنان که به اشاعه فحشا درمیان اهل ایمان می پردازند عذاب دردناكى در دنیا و آخرت دارند خداوند از عواقب شوم و آثار مرگبار اشاعه فحشاء در دنیا و آخرت به خوبى آگاه است، ولى شما از ابعاد مختلف این مساله آگاه نیستید.(سوره نورآیه 19)

نوشته شده توسط :آ نوری
1394/08/27-15:07

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَةُ فِى الَّذِینَ آمَنُواْ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِى الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

آنان که به اشاعه فحشا درمیان اهل ایمان می پردازند عذاب دردناكى در دنیا و  آخرت دارند  خداوند از عواقب شوم و آثار مرگبار اشاعه فحشاء در دنیا و آخرت به خوبى آگاه است، ولى شما از ابعاد مختلف این مساله آگاه نیستید.(سوره نورآیه 19)

پیامبراكرم( صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

كسى كه كار زشتى را نشر دهد همانند كسى است كه آن را در آغاز انجام داده

از آنجا كه انسان یك موجود اجتماعى است، جامعه بزرگى كه در آن زندگى مى ‏كند از یك نظر همچون خانه او است، و حریم آن همچون حریم خانه او محسوب مى ‏شود، پاكى جامعه به پاكى او كمك مى ‏كند و آلودگى آن منجر به آلودگیش می شود. بنابر همین اصل، در اسلام با هر كارى كه جو جامعه را مسموم یا آلوده كند شدیدا مبارزه شده است.اصولا گناه همانند آتش است؛ هنگامى كه در نقطه ‏اى از جامعه این آتش روشن شود باید سعى و تلاش كرد كه آتش، خاموش یا حد اقل محاصره گردد، اما اگر به آتش دامن زنیم و آن را از نقطه‏ اى به نقطه دیگر ببریم، حریق همه جا را فرا خواهد گرفت و كسى قادر بر كنترل آن نخواهد بود. از این گذشته عظمت گناه در نظر عامه مردم و حفظ ظاهر جامعه از آلودگیها، خود سد بزرگى در برابر فساد است، اشاعه فحشاء و نشر گناه و تجاهر به فسق این سد را مى ‏شكند، گناه را كوچك مى كند، و آلودگى به آن را ساده مى ‏نماید.

ذكر این نكته نیز لازم است كه «اشاعه فحشاء» اشكال مختلفى دارد: گاه به این مى‏ شود كه دروغ و تهمتى را دامن بزند و براى این و آن بازگو كند.گاه به این است كه مراكزى كه موجب فساد و نشر فحشاء است به وجود آورد.گاه به این است كه وسائل معصیت در اختیار مردم بگذارند و یا آنها را به گناه تشویق كنند و بالآخره گاه به این حاصل مى ‏شود كه پرده حیا را بدرند و مرتكب گناه در ملاء عام شوند، همه این موارد مصداق" اشاعه فحشاء" است. چرا كه این كلمه مفهومی وسیع و گسترده دارد.

فضاهای مجازی همانند واتس اپ ،وایبر، لاین،تانگو،تلگرام، اینستاگرام و.......که محصول فناوری است نه خود فناوری ، از جمله محصولات وارداتی می باشد که بدون همراه داشتن پیوست های فرهنگی، امنیتی، اعتقادی، سیاسی و... مهمان خانه های ما شد. افراد جامعه، در مقابل ورود چنین محصولات غربی، برخوردهای گوناگونی از خود نشان می دهند؛ برخی آن را به طور کامل رد می‌کنند، برخی به طور کامل می‌پذیرند، و عده ای نیز، به ویرایش و پالایش آن می‌پردازندعده ای نیز اطلاعی درباره اثار مخرب اینگونه نرم افزارها ندارند ومتاسفانه فرزندانشان در دام این فضاهای مجازی گرفتار شده اند وخانوادها هیچ گونه نظارتی به كارهای فرزندانشان ندارندومتاسفانه افرادی هم هستند كه از این فضا های مجازی در راه اشاعه ونشر گناه استفاده نموده وهیچ گونه ترسی هم از عقوبت ان ندارند، در قرآن معمولا وعده عذاب‌ها برای آخرت است، اما در موارد استثنایی از جمله در آیه ۱۹ از سوره نور، وعده عذاب آن هم به صورت «عذاب الیم هم در دنیا و هم در آخرت» داده شده است. اما برای چه کسانی؟ ترجمه آیه این است: کسانی که «دوست داشته باشند» در میان مسلمانان فحشا اشاعه داده شود، به «عذاب دردناک هم در دنیا و هم در آخرت» دچار خواهند شد.

اما توصیه ما این است:

1-سعی كنیم از اینگونه نرم افزارها وفضاهای مجازی درنشر احكام الهی  ومطالب مفیداستفاده نماییم .

2-خانواده خود را به آثارمخرب اینگونه نرم افزارها وفضاهای مجازی آشنا نماییم.

3- نظارت دقیق بر اعمال ورفتار فرزندانمان داشته باشیم كه با استفاده از اینگونه نرم افزارها دردام فساد وگناه گرفتارنشوند.

موفق باشید.......

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic