بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

تاثیر شگفت انگیز دعا بر سلامتی انسان

نوشته شده توسط :آ نوری
1394/04/31-12:11

بسمه تعالی                                                                 


پیام سلامت

نكاتی  درارتباط با : سلامت معنویتاثیر شگفت انگیز دعا بر سلامتی انسان
بر اساس پژوهشی كه در دانشگاه پنسیلوانیا صورت گرفت، با استفاده از نوعی رنگ رادیو اكتیو فعالیت مغز را پیش از دعا و هنگام دعا و مراقبه اسكن و از آن عكسبرداری كردند ، كه نشان می دهد هنگام دعا و مراقبه فعالیت قسمت پیشانی “لوب فرونتال” مغز افزایش می یابد و فعالیت بخشی از مغز كه احساس : “خود یا من بودن” به ما می دهد كاهش می یابد، به عبارت دیگر مرز بین خود و دنیای خارج كم رنگ تر می شود.

همچنین دعا و مراقبه سبب تحریك فعالیت هیپوتالاموس یعنی مركز كنترل ضربان قلب، فشار خون و هورمون هایی مثل هورمون كورتیزول یا هورمون استرس می شود. هورمون كورتیزول فعالیت دستگاه ایمنی بدن را مهار می كند بنابراین دعا و مراقبه سبب كاهش هورمون كورتیزول و افزایش فعالیت دستگاه ایمنی بدن می شود. این پژوهش ها نشان می دهد ، دعا سبب كاهش فشار خون ، تخفیف درد و تورم مفصل ها و كاهش درد بیماران سرطانی می شود.

 

سرتونین و معنویت

سرتونین یكی از مواد شیمیایی موجود در مغز است كه ارتباط تنگاتنگ و مؤثری با روحیات افراد، خلق و خوی آنها، محرك و انگیزه هایشان دارد. از سوی دیگر این ماده با ایجاد تواناییها، استعدادها و قابلیت هایی خاص و آمادگی ها و حساسیت های شاخص فردی، نقش بسزایی در شكل بخشیدن به شخصیت افراد را دارا می باشد.

سرتونین همچنین در ایجاد خلق و خوی های خاص و برخورداری از تجربیات معنوی در افراد نیز نقش چشمگیری دارا می باشد.

یك تیم از دانشمندان سویدی دریافته اند كه وجود و میزان پذیرنده های مربوط به سرتونین كه نقش اساسی در سامان بخشی به فعالیت های عمومی این ماده را دارا می باشد، ارتباطی مستقیم با قابلیت افراد در توانایی درك و دریافت پدیده های غیر ملموس باطنی و معنوی را داراست.

به گزارش مجله آمریكایی روان پزشكی، محققان به شواهدی مبنی بر رد این اعتقاد عمومی كه گرایشات معنوی تنها دستخوش شرایط محیطی و فاكتورهای فرهنگی جامعه ای است كه فرد در آن بسر می برد ، دست یافته اند. در حقیقت دانشمندان در حال حاضر به شواهدی كاملا مستند و علمی مبنی بر تاثیر عوامل بیولوژیكی خاص بر گرایش ها و قابلیت های معنوی افراد دست یافته اند  كه ناشی از وجود و فعالیت یك نوروترنسمیتر(پیام رسان) به نام سرتونین در مغز می باشد.

 

منبع :دنیای سلامت 115 

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات