بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

درباره ی بیماری آلزایمر

نوشته شده توسط :آ نوری
1393/12/5-09:11

به نام خدا

علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر

علائم هشدار دهنده: هنگامی که باید برای آلزایمر به پزشک مراجعه شود
آیا شما نگران حافظه و رفتار بزرگترهای عزیزتان هستید؟ آیا مادر شما در راه گم شده است؟ آیا پدرتان شروع به پرسیدن سوالات مشابه مکرر کرده است؟ علائم هشدار دهنده آلزایمر روشن و واضح نیستند. تشخیص آنها و تمایزشان با تغییرات حافظه ناشی از کهنسالی کاری دشوار است.
برای کمک به راهنمایی شما، به مواردی پیرامون علائم آلزایمر، مراجعه به پزشک و درمان آن اشاره می کنیم.
علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر
بسیاری از افراد آلزایمر را با زوال عقل اشتباه می گیرند. تفاوت آنها چیست؟ آلزایمر یک بیماری است؛ زوال عقل، گروهی از نشانه هاست که شامل از دست دادن حافظه، تفکر و مهارت های استدلال می باشد. پس زوال عقل لزوما نتیجه بیماری آلزایمر نیست و ممکن است از شرایط و عوامل دیگر حادث شده باشد.
اگر چه برخی از تغییرات حافظه ممکن است مربوط به سن باشند، ولی مشکلات حافظه که منجر به اختلالات در زندگی روزانه می شوند در این دسته قرار نمی گیرند. با توجه به نظر متخصصان علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر یا دیگر زوال های عقلی شامل موارد زیر می باشند:
• از دست دادن حافظه. اگرچه ممکن است خاطره های دور تحت تاثیر قرار نگیرند، ولی فعالیت های اخیر، تاریخ ها و حوادث مهم فراموش می شوند. هر کسی ممکن است جزئیات یک واقعه یا مکالمه را از یاد ببرد و یا بعدا آنها را به یاد بیاورد. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است تمام آن موضوع را فراموش کنند.
• تکرار. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است برخی اوقات بعضی داستان ها را حتی کلمه به کلمه تکرار کنند. ممکن است سوال های تکراری بپرسند، بدون توجه به اینکه چند بار به آنها پاسخ داده شده است.
• مشکلات زبان. همه ما برخی اوقات برای به یاد آوردن کلمه یا واژه ای تلاش می کنیم. افراد مبتلا به زوال عقل گاهی در به خاطر آوردن کلمات اساسی دچار مشکل می شوند. نوع صحبت کردن آنها ممکن است کنترل شده شود و به سختی بتوان معنا و مفهوم آن را دنبال کرد.
• تغییرات شخصیتی. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است نوسانات خلقی داشته باشند. آنها ممکن است به شدت و بی دلیل احساساتی، هیجانی، ناراحت و یا عصبانی شوند. ممکن است از کارهایی که قبلا از آن لذت می بردند دست بکشند. می توانند به شکل نا مشخصی به اعضای خانواده مشکوک شوند.
• سردرگمی و گیجی. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است در اماکنی که آن را به خوبی می شناختند گم شوند، مانند محله خود. آنها ممکن است در انجام وظایف اساسی و پیش پا افتاده مانند پختن غذا یا تراشیدن ریش دجار مشکل شوند.
• عدم رعایت بهداشت. برخی اوقات این موضوع علامت آشکاری از ابتلا به بیماری آلزایمر است. افرادی که پیش تر بسیار زیبا لباس می پوشیدند، شروع به پوشیدن لباس های لکه دار می کنند و از حمام کردن خودداری می نمایند.
• رفتار عجیب و غریب. ما بارها و بارها کلید خود را جا می گذاریم. اما مبتلایان به آلزایمر و دیگر زوال های عقلی وسایل را در جاهای کاملا عجیب و غریب و نامناسب می گذارند. آنها ممکن است مسواک را در یخچال و یا شیر را در کابینت زیر سینک قرار دهند.
اگر کسی از عزیزانتان هر کدام از علائم فوق را از خود نشان می دهد، وحشت نکنید. داشتن این نشانه ها به این معنا نیست که عزیزتان لزوما آلزایمر دارد. اما باید قرار ملاقاتی با یک پزشک برای بررسی این موضوع بگذارید.
ارائه نگرانی های بیماری آلزایمر به پزشک
برای ملاقات اول شما ممکن است با ارائه دهنده مراقبت های اولیه ی عزیزتان شروع کنید. یا شاید مستقیما به سراغ یک متخصص مانند روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب بروید. با گذشت زمان ممکن است به متخصصان مختلفی برای مراقبت از عزیزتان مراجعه نمایید.
متاسفانه هیچ آزمون و تست قطعی ای برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. به همین دلیل پزشکان برای تشخیص بیماری دست به تکنیک های متعددی می زنند. علاوه بر معاینات بالینی معمولی و آزمایش خون و ادرار، موارد زیر نیز ممکن است مورد آزمایش قرار بگیرند:
• آزمون وضعیت روانی. پزشک ممکن است یک سری سوال از بیمار بپرسد که به ارزیابی وضعیت روانی او کمک می کند. آنها حافظه کوتاه مدت بیمار، توانایی دنبال کردن دستورالعمل و مهارت های حل مسئله او را مورد آزمایش قرار می دهند. آزمایش های خاص عبارتند از: آزمون های MMSE و mini-cog.
• آزمون های عصبی. برای بررسی علائم آلزایمر، پزشک ممکن است عزیزتان را تحت آزمایش عصبی قرار دهد و عملکرد اعصاب او را که شامل مواردی همچون صحبت کردن، تعادل، هماهنگی و عکس العمل می باشد مورد ارزیابی قرار دهد.
• عکس برداری. سی تی اسکن، ام آر آی و عکس های پی ای تی می توانند در تشخیص بیماری موثر باشند. این آزمایش های می توانند علائم فیزیکی آلزایمر در مغز و یا عواملی همچون تومور و سکته را نشان دهند.
مطمئن شوید که بخش مربوط به خود را به درستی انجام می دهید. پزشک نیاز دارد برخی اطلاعات اساسی را از شما بگیرد، پس موارد زیر را به دقت بیان کنید:
• علائم آلزایمری که شما مشاهده کردید و زمان شروع آنها
• دیگر مسائل مرتبط به سلامتی عزیزتان
• داروهای روزانه ای که او مصرف می کند، از جمله مکمل و درمان های جایگزین
• رژیم غذایی و مصرف الکل او
• هر گونه تغییر در زندگی او مانند بازنشستگی، تغییر مکان اخیر، یا مرگ همسر
از آنجا که علائم هشدار دهنده آلزایمر ممکن است با تغییرات طبیعی ناشی از کهولت سن اشتباه گرفته شود، تشخیص آن روشن نیست.
اگر شما با ارزیابی دکتر قانع نشدید، روش دیگری را پیش بگیرید. آلزایمر در طول زمان ایجاد می شود و رشد می کند، لذا در این مدت مشاوره با پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. این نکته کلیدی است که شما یک مراقبت کننده حرفه ای، دلسوز و قابل اعتماد بیابید.
از علائم هشدار دهنده آلزایمر چشمپوشی نکنید
البته ممکن است شما هنور نخواهید به پزشک مراجعه کنید. شاید می خواهید صبر کنید و ببینید شرایط بدتر می شوند یا خیر. بسیاری از افراد مراجعه به متخصص را به سالها بعد از مشاهده علائم آلزایمر عقب می اندازند. چرا؟
• آنها نگران این هستند که اگر در مورد مشکلات حافظه با عزیزانشان صحبت کنند آنها عصبانی خواهند شد.
• با تصور اینکه آلزایمر درمان ندارد، از مواجهه با خبر بد اجتناب می کنند.
• برخی افراد به هیچ عنوان نمی خواهند به خود بقبولانند که مشکلی وجود دارد.
تمامی این موارد برای به عقب انداختن مراجعه به متخصص، قابل درک و انسانی هستند. اما اگر شما گمان می کنید که ممکن است عزیزتان مبتلا به آلزایمر باشد باید حتما به پزشک مراجعه نمایید. به دلایل زیر:
• عزیزتان ممکن است بیماری آلزایمر نداشته باشد. حتی اگر عزیزتان دچار زوال عقل شده باشد لزوما مبتلا به آلزایمر نیست. دیگر شرایط می توانند منجر به زوال عقل حتی با علائم مشابه شوند. اینها شامل کمبود ویتامین، مشکلات تیروئید، افسردگی، تداخل های دارویی و سوء مصرف الکل می باشند. بسیاری از این شرایط قابل درمان هستند. مراجعه به پزشک می تواند عزیزتان را از آسیب های بعدی نجات دهد.
• هر چه زودتر آلزایمر تشخیص داده شود، زودتر معالجه می گردد. آلزایمر قابل درمان نیست ولی روش های بهبود آن وجود دارد. داروها می توانند برای مدت زمان های محدود از سرعت پیشرفت علائم بیماری بکاهند. عزیزتان ممکن است واجد شرایط انجام آزمایش های بالینی جدید برای معالجه آلزایمر باشد.
• هر چه زودتر آلزایمر تشخیص داده شود زودتر می توانید برای آن برنامه ریزی کنید. پذیرش این موضوع که یکی از عزیزانتان مبتلا به آلزایمر است بسیار دشوار می باشد. اما هر چه زودتر این کار را انجام دهید برایتان بهتر است. هر چه زودتر با آن کنار بیایید وقت بیشتری برای یادگیری شرایط مرتبط با آن دارید و برای آنچه پیش روی شماست آماده می شوید.
بخاطر خود و عزیزتان هرگز از علائم هشدار دهنده آلزایمر چشم پوشی نکنید. مراجعه به پزشک را تا وقوع یک بحران به تعویق نیاندازید. اگر هرگونه نگرانی ای از وضعیت رفتاری یا حافظه ی عزیزانتان دارید، هم اکنون برنامه ای برای ارزیابی آن ترتیب دهید. 

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات