بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

نهج البلاغه حضرت علی (ع): وصف قیامت و ...

نوشته شده توسط :آ نوری
1393/09/26-11:56

اندرزهای حضرت علی (علیه السلام)

وصف قیامت

قیامت روزى است كه خداوند همه انسانهاى گذشته و آینده را براى رسیدگى دقیق حساب و رسیدن به پاداش اعمال، گرد آورد، همه فروتنانه به پاخیزند، عرق از سر و رویشان و كنار دهانشان جارى است، و زمین زیر پایشان لرزان است، نیكوحالترین آنان كسى است كه جاى گذاشتن دو پایش را پیدا كند یا جایى براى آسوده ماندن بیابد.

روش برخورد با دنیا

اى مردم! به دنیا همانند زاهدان رویگردان از آن، بنگرید، به خدا سوگند! دنیا به زودى ساكنان خود را از میان مى برد، و رفاه زدگان ایمن را به درد مى آورد، آنچه از دست رفت و پشت كرده هیچگاه برنمى گردد، و آینده به روشنى معلوم نیست تا در انتظارش باشند. شادى و سرور دنیا با غم و اندوه آمیخته، و توانایى انسان به ضعف و سستى مى گراید، زیباییها و شگفتیهاى دنیا شما را مغرور نسازد، زیرا زمان كوتاهى دوام ندارد.

خدا بیامرزد كسى را كه به درستى فكر كند، و پند گیرد، و آگاهى یابد، و بینا شود، پس به زودى خواهید دانست كه آنچه از دنیا وجود داشت از آن چیزى نمانده، و آنچه از آخرت است جاویدان خواهد ماند، هر چیز كه به شمارش آید پایان پذیرد، و هر چه انتظارش مى كشیدید خواهد آمد، و آن چه آمدنى است نزدیك باشد .

ارزش عالم و بى ارزشى جاهل

دانا كسى است كه قدر خود را بشناسد، و در نادانى انسان این بس كه ارزش خویش نداند. بدترین افراد نزد خدا كسى كه خدا او را به حال خود واگذاشته تا از راه راست منحرف گردد، و بدون راهنما برود، اگر به محصولات دنیا دعوت شود تا مرز جان تلاش كند اما چون به آخرت و نعمتهاى گوناگونش دعوت شود، سستى ورزد، گویا آنچه براى آن كار مى كند بر او واجب و آنچه نسبت به آن كوتاهى و تنبلى مى كند، لزومى ندارد. و این روزگارى است كه جز مومن بى نام و نشان از آن رهایى نیابد، در میان مردم است او را نشناسند، و در میان جمعیت كه نباشد كسى سراغ او را نگیرد، آنها چراغهاى هدایت، و نشانه هاى رستگاریند، نه فتنه انگیزند و اهل فساد، و نه سخنان دیگران و زشتى این و آن را به مردم رسانند، خدا درهاى رحمت را به روى آنان باز كرده و سختى عذاب خویش را از آنان گرفته است. اى مردم! به زودى زمانى بر شما خواهد رسید كه اسلام چونان ظرف واژگون شده، آنچه در آن بود ریخته مى شود.     (خطبه 102و103)

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات