بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

دانستنی هایی درباره سیستم عامل جاسوس

نوشته شده توسط :آ نوری
1393/09/10-11:17


 دانستنی هایی درباره سیستم عامل جاسوس

گوشی های جدید دارای سیستم عامل اندروید واجد مزیت هایی از قبیل  سیستم های ناوبری GPS ، امكان چك كردن ایمیل توسط گوشی همراه ، پاسخگو بودن دائمی با استفاده از اینترنت GPRS سیم كارت به ایمیل ها و پیغام های دوستان می باشد .

جهت استفاده كامل از امكانات سیستم عامل اندروید نیاز به  وارد كردن آدرس ایمیل و پسوورد آن است . البته          می توان ایمیلی وارد نساخت ولی در این صورت از بسیاری از امكانات اندروید بی بهره خواهیم ماند . یكی از پایه ای ترین امكانات اندروید همگام سازی است .  و معنی آن به روز رسانی تمامی سرویس هایی است كه به روز می شوند ، یعنی وقتی دفترچه تلفن گوشی خود را پر می كنید ، دفترچه تلفن شما به طور خودكار وارد ایمیلتان روی اینترنت      می شود و بلعكس آدرس های ایمیلتان وارد گوشی همراه شما می شود . پس تا اینجا گوگل دفترچه تلفن شما           را در اختیار دارد .

هرپیامی كه می فرستید برای گوگل هم فرستاده می شود . زمان ارسال ، فردی كه پیام را دریافت كرده و ده ها اطلاعات دیگر نیز برای گوگل ارسال می شود . هر تماسی كه می گیرید ، مدت زمان مكالمه ، شخصی كه با او تماس گرفته اید ، محل قرارگیری شما و صدها اطلاعات دیگر فقط از دسترسی شما به شبكه موبایل قابل دسترسی است .

زمانی كه جهت پیدا كردن آدرسی از طریق نرم افزار مسیریابی گوشی همراه (Google Map) از مفید بودن تكنولوژی خرسند بودید ، از این نكته غافل مانده بودید كه محلی را كه روی نقشه Mark ( نشان ) كرده اید تا مسیر رسیدن به آنجا برای شما نمایش داده شود ، در حافظه و سرورهای گوگل ثبت شده است.

وقتی كه گوشی را خریده اید و روشن كرده اید در حقیقت قوانین مالكیتی گوگل را پذیرفته اید . حال ببینیم شما چه چیزهایی را ناخواسته پذیرفته اید .

در قسمت Privacy Policy تمامی گوشی های اندروید به صراحت مطالب زیر اذعان شده است :

1-    بسیاری از اطلاعاتی كه خود شما در هنگام ورود به حساب كاربری خود در اختیار گوگل قرار می دهید نظیر نام ، ایمیل و شماره تلفن

2-    اطلاعات مربوط به دستگاه : مانند مدل گوشی ، نسخه سیستم عامل ، اطلاعات شبكه تلفن همراه شامل شماره خط مورد استفاده .

3-    اطلاعات تماس مانند شماره های تماس گیرنده ، یا تماس گرفته شده ، ساعت و تاریخ تماس ، مدت زمان مكالمه ، نوع تماس و كلیه اطلاعات تماس ها .

4-    اتفاقات پیش آمده برای دستگاه نظیر شكستگی ، فعالیت سیستمی ، اطلاعات سخت افزاری ، نوع مرورگر اینترنت ، زبان مورد استفاده ، زمان و تاریخ استفاده از اینترنت ، آدرس پروتكلهای اینترنت ، حساب كاربری گوگل و ...

5-    وقتی سرویس مكانی گوگل را فعال نمایید اطلاعات مكانی شما جمع آوری و پردازش می گردند كه ممكن است مكان دقیق شما به وسیله سیگنالهای GPS دستگاه موبایل شما یا سایر تكنولوژی های ارتباطی ( نظیر اتصال به شبكه بیسیم یا اتصال به اینترنت شبكه موبایل ) كشف شود .

6-    سرویس های گوگل و نرم افزار های نصب شده به همراه ورژن و اطلاعات نرم افزار .

7-    اطلاعات ذخیره شده شامل اطلاعات شخصی مانند یك مرورگر وب برای گوگل جمع آوری می شود.

موارد ذكر شده عینا از Privacy Policy اندروید ذكر شده اند . یعنی گوگل علنا اعلام می كند ما این اطلاعات             را از شما جمع آوری می كنیم  . حال جمع آوری پنهان را خودتان باید تصور كنید.

همان طور كه می بینید هرچیزی كه یك سرویس اطلاعاتی نیاز دارد در یك گوشی موبایل اندروید گردآوری شده است كه نه تنها هزینه خاصی برای آن انجام نشده ، بلكه هدف ، خود برای به كارگیری از آن حاضر به پرداخت هزینه یعنی خرید گوشی یا تبلت می باشد.

این اطلاعات و دسترسی ها به صورت عادی در اختیار همه سرویس های اطلاعاتی كشورها می باشد . ارزش این گونه اطلاعات زمانی آشكار می گردد كه اطلاعات كشورهای دیگر به این وسیله در اختیار سرویس كشورهای دیگر قرار گیرد .    آن هم به شكل كاملا رایگان .ممكن است این اطلاعات در خصوص افراد عادی جامعه كاربرد امنیتی خاصی نداشته باشد ، ولی می تواند در راستای روانشناسی اجتماعی و موارد تجاری به كارگیری شود.

به همین دلیل است كه اوباما رئیس جمهوری آمریكا رونق دادن به خرید گوشی های هوشمند و همچنین رواج سیستم عامل اندروید در ایران را به عنوان گزارش كار به كنگره اعلام می كند و در همین راستا است كه در اوج تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران ، تحریم گوشی و تجهیزات همراه از ایران برداشته می شود كه این خود جای بسی تأمل دارد.

بی شك یكی از منعطف ترین سیستم های عامل موبایل ، اندروید است ، چرا كه می توان همه اجزای آن را تحت كنترل درآورد . ولی باید بدانید اكثر این موارد در صورتی اتفاق می افتد كه به هر طریق به اینترنت متصل شوید . یعنی اگر به اینترنت متصل نشوید ، اكثر تهدیدات برطرف می شوند.

 

 

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات