بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

گیاه پالایی

نوشته شده توسط :آ نوری
1393/07/30-15:28

به نام خدا

گیاه پالایی

برخی گیاهان توانایی بیشتری برای جذب آلاینده ها دارند . توانایی گیاهان در جذب آلاینده ( به ویژه كربن ) بستگی به ابعاد، سن و میزان سلامتی آنان ( آفت نداشتن گیاه ) دارد ، همچنین پهنه تاج گیاه نیز بسیار مهم است زیرا هرچه این تاج بزرگتر باشد گیاه توان جذب آلاینده بیشتری را دارد. به طور متوسط هر درخت می تواند معادل 2 تا 3 درصد وزن خود، از كربن هوا را در طول روز، جذب كند.

یك درخت در مدت یك سال با انجام عمل تبخیر و تعرق به اندازه 250 تا 400 لیتر آب را به صورت بخار از خودش متصاعد می كند .

درختان پهن برگ بیشتر از سوزنی برگ ها موجب افزایش رطوبت هوا می شوند و به همان نسبت هم در تعیین دمای منطقه نقش دارند به طوری كه هوای یك منطقه درخت كاری شده می تواند تا 11 درجه سانتیگراد خنك تر از یك منطقه بی درخت باشد.

سوزنی برگ ها همیشه سبزند و در طول سال سبزینه دارند، هم زیبایی محیط را تامین می كنند هم به عمل فتوستنز و كاهش آلودگی هوا كمك می كنند.

به گفته محققان: پاپیتال 5 تا 8 برابر سوزنی برگ ها اكسیژن تولید می كند .تهیه و كاشت این گیاه بسیار راحت و ارزان قیمت است و از هر ساقه می توان حدود 200 قلمه تهیه كرد . این گیاه در مدت یك هفته ریشه می زند و در خاك معمولی به سرعت رشد می كند و در جذب آلاینده های هوا بسیار موثر است.

همچنین، تولید اكسیژن در بسیاری از گیاهان مانند شمشاد در شرایط برفی كاهش می یابد در حالی كه این گیاه حتی در صورتی كه زمین ازبرف پوشیده باشد باز هم اكسیژن بسیار زیادی تولید می كند.

گیاهان مقاوم به آلودگی های نفتی، اگر در مناطق آلوده كاشته شوند فرایند زیست پالایی را انجام میدهند یعنی به مرور زمان از آلودگی های نفتی خاك آن منطقه میكاهند.

این آلودگی میتواند فعالیت میكروارگانیسم ها محیط زیست اكوسیستم ها و ... را تخریب كند. یك راه حل ارزان قیمت و ساده كاشت گیاهان پالاینده در این مناطق است.

 

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic