بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

علّت کوتاهی عمر

نوشته شده توسط :آ نوری
1399/04/15-17:32

به نام خدا
 علّت کوتاهی عمر

هر كس كه به این دنیا قدم مى‌گذارد، از همان ابتدا زمان مرگش مشخص شده است. این اجل حتمى است. غیر از این یك اجل معلّق هم وجود دارد؛ یعنى ممكن است برخى بنا به دلایلى عمرشان كوتاه شود و پیش از رسیدن به اجل حتمى، بمیرند. 

لضى از این دلایل عبارتند از: ظلم، قطع رحم، آزردن پدر و مادر و فرزند و ارتكاب بعضى گناهان. بعضى كارها هم مى‌تواند مانع مرگ معلّق شود و انسان را به اجل مسمّى برساند، از جمله صله‌ى رحم و صدقه.

حکایت
در روایت است كه جوانى یهودى بر حضرت پیغمبر صلّى الله‌علیه وآله گذشت و گفت : «السام علیك». حضرت در جواب فرمود: «علیك». اصحاب عرض كردند كه این یهودى سلام كرد به شما، به مرگ؛ یعنى به جاى سلام، سام گفت و سام به معنى مرگ است؛ یعنى مرگ بر تو باد! حضرت فرمود: من هم همچنان بر او برگرداندم. بعد از آن حضرت فرمود: این یهودى را مارى سیاه در پشت گردنش مى‌گزد، پس مى‌كشد او را.

یهودى رفت و هیزم بسیار جمع كرده، برداشت و به زودى برگشت. آن گاه حضرت رسول صلّى الله‌علیه وآله به او گفت: این هیزم را زمین بگذار!  دیدند كه مار سیاهى در میان هیزم است و دندان بر چوبى گذاشته. حضرت فرمود: اى یهودى! امروز چه كردى؟ گفت : كارى نكرده‌ام، فقط با من دو نان بود، یكى را خوردم و دیگرى را به مسكینى صدقه دادم.
حضرت فرمود: به آن نان كه صدقه داد، خداوند مرگ را از او دفع كرد، و فرمود: به درستى كه صدقه دفع مى‌كند مردن بد را از آدمى.  

صدقه، علاوه بر به تأخیر انداختن اجل معلّق و درمان بعضى مرض‌ها، باعث بركت و فراوانى مال هم مى‌شود.

 حضرت آیت الله دستغیب در تفسیر سوره انعام
https://chat.whatsapp.com/CusRe9gqcgwKwvZwc6houd
نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic