بعد از این نور به آفاق دهم از دل خویش/ که به خورشید رسیدیم و غبار آخر شد

بسم الله الرحمن الرحیم خوابیم یا بیدار

نوشته شده توسط :آ نوری
1399/02/24-13:33

بسم الله الرحمن الرحیم

شاید خانم آنه ماری شیمل اسلام پژوه آلمانی برای کسانی که حقیقت بین واعتقاد به دنیای دیگر دارند از میان هزاران هزار کلام شیوا ودلنشین  حضرت علی (ع) این سخن اثر بیشتری داشته باشد برای عبرت وانجام عمل نیک وصالح  که دستور داده بر روی سنگ قبر خویش آن را بنویسند تنها چیزی که بر روی سنگ قبر این شخصیت است همین کلام حضرت است که میفرمایند:

«النَّاسِ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا»

مردم در خوابند زمانی بیدار میشوند که مرده اند(یعنی زمانی متوجه حقیقت میشوند ومی فهمند که چه کارهایی باید انجام می داده اند که دیگر مرده هستند وکاری از آنها ساخته نیست)

از کجا بفهمیم در خوابیم یا بیداریم.

اگر دقت کنید یک انسان خوابیده حرکاتش منظّم نیست اگر هم حرف بزند حرف‌هایش موزون نیست نه حرف‌های انسان خوابیده منظّم و موزون و منطقی است نه حرکاتش موزون و منظّم و منطقی است نه بین حرکات و گفتارهای او یک ربط منطقی است این سه نشانه خواب است اگر کسی خوابیده است حرف‌هایی که می‌زند منطقی و موزون نیست حرکاتی هم که می‌کند منطقی و موزون نیست بین حرکات و گفته‌های او هم ربط منطقی نیست برخلاف انسان بیدار که کاملا رفتار وگفتار وعمل او منظم و منطقی است.

پس بین خواب‌ها هیچ رابطه‌ منطقی نیست بین بیداری‌ها کاملاً رابطه منطقی هست پس معلوم می‌شود بیداری چیست خوابیدن چیست برخی‌ها الآن ممکن است شصت سال عمر داشته باشند از آنها سؤال بکنند که پایان‌نامه این پنجاه سالت چیست چیزی در دستش نیست قدری بازی کرده قدری خلاف کرده قدری درگیر شده قدری به دعوا گذرانده قدری به شوخی گذرانده پایان‌نامه داری؟ نه, تجارت کردی؟ نه, زراعت کردی؟ نه, کار مثبتی برای نظام انجام دادی؟ نه, برای مردم انجام دادی؟ نه, چه چیزی در دستت است؟ هیچ! این معلوم می‌شود شصت سال واقعاً خواب بود برای اینکه هیچ رابطه‌ای بین این دوران عمرش نیست پایان‌نامه‌ای ندارد نه کتابی نوشته نه راهی را رفته نه خدمتی به جامعه کرده خب این معلوم می‌شود شصت سال خواب بود این دیگر برهان فلسفی نمی‌خواهد این دیگر حکمت و فلسفه نمی‌خواهد این فقه و اصول نمی‌خواهد این وقتی محاسبه کند معلوم می‌شود شصت سال خواب بود اکثری هم این طورند «الناس نیام فإذا ماتوا انتبهوا» وقتی هم که مُردند مدّت‌های مدید نمی‌فهمند مردند می‌بینند وضع عوض شد صحنه عوض شد افرادی را می‌بینند که قبلاً نمی‌دیدند صحنه‌هایی را می‌بینند که برایشان ناشناس است بعد از مدّت‌ها رنج، تازه می‌فهمند که مُردند ودیگر هیچ کاری از آنها ساخته نیست جز افسوس وحسرت خوردن.

فرا رسیدن سالروزشهادت مولای متقیان امیرالمومنین حضرت علی(علیه السلام) را خدمت شما شیعیان ومحبان حضرتش تسلیت وتعزیت عرض مینمائیم

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


ابزار دانستنی ها برای وبلاگ

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات